TÜM ÇABAMIZ OSB'MİZ İÇİN...
facebook-paylas

TÜM ÇABAMIZ OSB'MİZ İÇİN...

Bursa İhtisas Deri + Karma OSB Başkanı Rıfat Aygüler

 

 

Bursa İhtisas Deri + Karma OSB'de  yönetime geldiğinizde ilk neyle karşılaştınız ?

 

Bursa İhtisas Deri + Karma OSB'de göreve geldiğimizde yönetim kurulu olarak ilk önce yapısal sorunlarımızın çözümü için kolları sıvadık. Yönetimimiz ve personelimizle birlikte OSB’mizde zamanı iyi kullanarak, iktisat kuralları ölçüsünde, verimli çalışmayı düstur edinerek bölgemize katkı sunmaya çabalıyoruz.

 

OSB’mizin geçmiş dönemlerde kendi problemlerini çözememesinin Bursa deri sektörüne çok büyük zarar verdiğini gördük ve çalışmalarımızı hızlandırdık.Bursa  İhtisas Deri + Karma OSB'nin deri sektörünün yüzde 80'ine ulaşması lazım. Deri  ve deri ürünleri imalat sanayi sadece tabakhanelerden oluşmuyor, bu işin önemli kısmını konfeksiyon sanayi  oluşturuyor ve biz bu açığı kapatmak için çalışıyor ve deri konfeksiyoncularını OSB’mize yatırım yapmaya çağırıyoruz.

 

Bursa İhtisas Deri + Karma OSB'de ana sorunlar nelerdi?

 

OSB'nin üç ana problemi vardı. Birincisi OSB’mizin TC. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza olan borçlarıydı. 20 yıldır borçlar devamlı ötelenmiş ve Bakanlık ile

icralık duruma gelinmişti. Borç konusunu gerekli mercilere anlattık, mevcut borcun faizlerinin affedilip, anaparanın yeniden yapılandırılması gerektiğini izah ettik.Bu çabalarımızın sonuca ermesi ile iyi bir sinerji yakaladık ve borçlarımızı ödüyoruz. 10 ay içinde 13 milyon Türk Lirası civarında bir ödeme yaptık. Şu anda devletimize 65 milyon TL civarında bir borcumuz kaldı. İnşallah bu borcumuzu kısa zamanda ödeyeceğiz. İkinci Problemimiz imar tadilatı çalışmalarımız  % 90 tamamlandı. Üçüncü problemimiz Bursa İhtisas Deri +Karma OSB olarak faaliyet göstermemiz gerekiyordu bununla ilgili Müteşebbis Heyet Kararımızı aldık. Bu üç ana problemin tamamını çözüme ulaştırdık.

 

Ne kadar borçla görevi devraldınız?

 

Biz OSB’mizi 75 milyon Türk Lirası borçla devraldık. 29 Temmuz 2016 yılında Halk Bankası tarafından noterden ihtar çekildi. Yeniden yapılandırma süreci başlamasaydı eğer sorun hukuka intikal edecek ve sonucunda bu borç  faizlerle birlikte  110 milyon Türk Lirası’nı geçecekti. Yönetime geldikten sonra 13 milyon Türk Lirası civarında ödeme yaptık. Yeni yönetim olarak  bu çalışmalarımızla  Deri ve Deri imalat sanayine güven verdik.Borç belirsizliğini ortadan kaldırdık. Şimdi herkes Bursa Deri İhtisas + Karma OSB 'yi konuşuyor. Sorunlarımızı tespit ettik,  Bursa'nın yöneticilerine ilettik ve çözüm aradık.

 

Doluluk oranından bahseder misiniz ? Kaç firma var?

 

Biz yönetim kurulu olarak OSB yönetimini devraldığımızda bölgemizde 10 yılda elde edilmiş %39’luk bir doluluk oranı mevcuttu, biz bu oranı 18 ayda % 52’ye çıkardık. Hedefimiz önümüzdeki bir yılda %70, sonraki yılda %80 ve üstü oranları yakalamaktır.Şu anda bölgemizde 75 firma hizmet vermektedir.

 

Ortaklık yapısından bahseder misiniz?

 

OSB’miz, % 7 oranında Valiliğimiz, % 6 oranında Bursa deri sanayicileri, %87 oranında Bursa Deri İhtisas + Karma OSB paylarıyla temsil edilmektedir.

 

Badırga mevkine nasıl gelindi?

 

Bursalı deri ve deri üreticileri 1935 yılında Tahtakale Çakırhamam mevkiinden Soğanlı bölgesi yeni tabakhaneler mevkiine taşındı ve faaliyetlerini burada devam ettirdi. Daha sonra bu bölgenin şehrin merkezinde kalması  ile yaşanan çevre sorunları ve ölçek iktisadına uygunsuzluk sebepleri ile üreticilerimiz Badırga mevkiinde faaliyetlerine devam etmeye başladı.

 

 

Bölgede ilave alana ihtiyaç var mı?Hedefler nelerdir?

 

Bölgemizin ilave alana ihtiyacı vardır. Zira bölgemizin ana hedefi Türkiye’nin ve yakın coğrafyamızın merkezi olmaktır. Bölgemiz alanında bir ana merkez olmak zorundadır. Deri sektörünün gelişmesi, ihracatının artması, istihdam yaratması kısacası ekonomimize katkı koyabilmesi adına Türkiye’nin deri sektöründe bir ana merkeze ihtiyacı vardır. Bursamız’ da kuruluş yeri seçimi kriterlerine uygundur. Ana merkez olmamızın avantajları şöyle ifade edilebilir;

 

-         İlave alan ile kümelenmeyi sağlayacağız.

-         Kümelenmenin verdiği avantajlarla sanayicilerimiz maliyetlerini minimize edebileceklerdir.

-         Hammaddeye ve pazara yakınlığımız sanayicilerimizi olumlu etkileyecektir.

-         AR-GE, inovasyon, tasarım ve modaya uyumu yakalayacaklardır.

-         Günümüze uygun kapalı alanlarda çalışma imkanına kavuşacaklardır.

-         Deri ve deri ürünleri sanayicileri, tedarikçi firmalar, işletme malzemesi firmaları, hizmet destek firmaları vb. firmaların bir küme içinde olması çok büyük sinerji kazandıracaktır. Örneğin büyük bir pazar oluşacak ve bu büyük pazarın saymakla bitmeyen faydaları olacaktır.

-         İlave alana yurtdışından yatırım yapacak firmalar dahi bulunmaktadır.İlave alan ve ana merkez hedefimiz deri ve deri ürünleri sanayicilerinde çok büyük bir heyecan yaratmıştır. Hatta kendi aralarında beyin fırtınası yapmalarına yol açmıştır. Tüm bu gelişmelerin sonunda bize yüksek oranda bizden ilave alan yatırım talepleri gelmektedir.

 

Kısacası ana merkez olduğumuzda yakın coğrafyamızın merkezi olacağız. Bir başka deyişle yakın coğrafyamıza deri ve deri ürünleri sanayicileri hükmedecektir.

 

Kaç bölgede deri sektörü devam ediyor? Deri sektöründe sorunlar neler?

 

Türkiye'de 30 bölgede dericilik var ancak bu bölgelerimiz istenilen başarı seviyesinde değiller.  Bu durumun ana sebeplerinden biri kümelenmenin sağlanamaması ve  pazarın kurulamaması.  11 tane deri OSB kurulmuş, 11'i de başarısız. Başarısız olmasının ana sebebi sadece tabakhanelerin olması. Tabakhanelerin yanında deri konfeksiyonu  olmalı. Bunun yanı sıra hizmet destek birimlerinin kurulması, tedarikçilerin, AR-GE, inovasyon ve tasarımı biraraya getirecek akademik yapılanmanın ve teknik eleman yetiştirecek ilgili okulların gelmesi gibi uygun yatırım ortamının oluşturulması ile  İstanbul, İzmir, Çorlu ve daha bir çok bölgeden  konfeksiyoncular gelmek ve  uygun yatırım ortamı sağlamamızı istiyorlar.  Bursa ana merkez olduğunda  Avrupa,  Kuzey Afrika, Ortadoğu'nun da ana merkezi olacak.   İlave alana deri ve deri ürünleri imalat sanayini  alacağız. Bursa'da 2550 yıllık bir deri kültürü var. Bursa,  bir deri merkezi. Bursa derisi ile ünlü bir şehir. Hedefimiz Bursa derisini dünyaya yaymak istiyoruz. Bunun içinde konfeksiyoncuların yüzde yüz gelmesi lazım. Türkiye'de büyük konfeksiyoncularla görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki 6 ay içinde talep toplama sürecimiz bitecek, bu taleplerimizle beraber Sanayi Bakanlığımıza ilave alan talebinde bulunacağız.

 

Bursa'da deri fuarcılığı yapılabilir mi?

 

Bursa, bu potansiyele sahip bir il. Yapılabilir.

 

Meslek Yüksek Okulu istiyor musunuz?

 

Üniversitenin yanında meslek okulda lazım. İlave alan istememizin sebebi bu. Sadece, meslek yüksek okul yeterli değil, yüzde yüz üniversite olması lazım. Yeni bir şey yapabilmeniz için deri ve kimyasalları birleştirmeli ve iktisadi  ürün meydana getirmelisiniz. Bu da akademisyenlerle birlikte çalışma ile olur.

 

Deri sektörünün durumu nasıl?

 

Türkiye’de deri sektörü  çok dağınık,  bir ana merkez lazım. Bu, akademisyenler ile çalışarak modayı takip ederek, yenilikler,konfeksiyoncuları çekerek kümelenmeyi sağlayarak,  maliyetleri düşürerek ve kaliteyi de arttırarak olur.   Avrupa, Kuzey Afrika'nın Ortadoğu ve Rusya'nın ana merkez görevi sadece Türkiye değil,Bursa da  ana merkez görevi yapmalı. Maliyetlerimizi minimize edeceğiz, dünyadan önce davranır hale geleceğiz. Bursa deri sektörünün ana merkezi olacak,  konfeksiyonda kadın istihdamı artacak.  100 bin ve katları istihdam yaratacağımızı söylüyorum. İlk göreve geldiğimde ana merkez olması gerektiğini söyledim ana merkez olabilmek için sorunlarınızı çözmeniz lazım biz sorunlarımızı çözdük. İlave alanı da kazandığımız zaman deri konfeksiyoncularına uygun yatırım ortamı sağlamamız lazım. Bazı bölgelere teşvikler verildiği halde gelişememişlerdir. Gelişememelerinin ana sebebi kuruluş yeri seçiminin yanlış olmasıdır. Bursa kuruluş yeri seçimlerinin kriterlerine uygun vilayettir. Uygunluğundan dolayı biz bunu  başardığımız zaman Bursa deri sektörü, üçüncü, dördüncü,beşinci bölge teşviklerinden yararlandığı zaman deri ve deri ürünleri sanayicileri  koşarak gelecektir. Uygun arsa vermeniz sanayiciyi fazla cezbetmiyor. Sanayici arsayı aldıktan sonra makine, bina, işletme sermayesi yatırımı yapıyor ve bu işe ömrünü veriyor. Biz burada deri üretimine katkıda bulunan deri üretiminde kullanılan makinaları yapan makinacılara yer vermeyi düşünüyoruz. Deri sanayi, konfeksiyon ve tabakhaneyle  birlikte makinacı da yenilik peşinde koşacak. Devamlı kendi makinasını daha iyi üretebilir hale getirebilmek için günümüz koşullarına göre dizayn edecek şekillendirecek ve burada devamlı irtibat halinde olacak. Deri ve deri ürünleri imalat sanayinde çalışan makinacılara da yer ayıracağız. Makina sanayine biz çok önem veriyoruz. Makina sanayi ülke kalkınması için olmazsa olmazı. Sektörler arasında en çok desteklenmesi gereken sektör makine sanayidir. Bugün ne üretirseniz üretin makine ile üretiyorsunuz. Makinacılarında az teşvik aldığını düşünüyorum. Buranın hem makinacıları, kimyacıları hem konfeksiyoncuları ve üniversiteyi de bunları eklersek bunlarda bizim yanımızda bulunduğu zaman kümelenmeyi sağlayabildiğimiz zaman hedeflerimize daha kolay ulaşırız.  Üniversite ve sanayinin iç içe olması lazım. Kümelenme OSB’ye avantaj sağlayacak.  OSB kümelenmeden dolayı kendi masraflarını kendi içinde karşılayabilecek konuma gelmiş olacak.

 

Alt yapı çalışmaları ne durumda?

 

Mevcut alt yapımız yeterli. Mevcut yapımızda biz yenilenme yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bir sıkıntımız olduğunda yenilenme yatırımlarımızı kendi gücümüzle kredi kullanmadan yapabiliyoruz. 2 tane arıtmamız var. 3'üncü arıtmamızı da  2018 yılında temelini atmayı planlıyoruz. Kirletmeden üreten , sorunsuz bir OSB'yiz. Sıkıntımız yok. Yeni ilave yatırım için tabi ki alt yapı gerekli. Jelatin yatırımı yapmayı düşünüyoruz. Jelatin yatırımı gıda takviyesinde kullanılıyor. Ham maddesi deri atıkları . 3 yılda kendisini amorti ediyor.. Bunun içinde bir ekip oluşturmamız lazım.

 

Rusya ile ilişkiler ne durumda şu anda? Yeni pazar arayışınız var mı?

 

Rusya ile ilişkilerimiz düzeldi. Ama sektöre büyük bir darbe vurdu. Yavaş yavaş rus pazarı türk deri sektörü her geçen gün ağırlığını gösteriyor. Bizim sanayicilerimiz dünyanın her tarafına ihracat yapıyor. İhracatı deri sanayicilerimiz her yıl arttırarak devam ediyor. İhracatı arttırmanın yolu maliyetleri minimize etmek ve daha kaliteli üretim yapmanız lazım. İlave yer istememizin sebebi bu. İhracat yapabilmeniz için fabrikanızın yerin müsait olması lazım. 20 yıl önceki imar planına göre bina yapılan yerlerin değişmesi büyümesi lazım. Belli bir kapasite artırımına gerek var. Konfeksiyonun gelişmesine gerek var. Ana merkez olduğumuzda ihracatımızda 5 misli artacaktır.

 

Deri ve deri ürünleri sanayinin ihracatı düşük, 1,5 milyar Dolar civarında.

 

Bursa deri sektörünün ihracat hedefi ne?

 

Bursa’daki deri sanayicilerimiz her yıl ihracatını arttırma peşinde . Dünyada da bir sıkıntı var. Bizim ihracatımızın artması için Türkiye de deri ve deri ürünleri imalat sanayinin ana merkezi olacak. Dericilerin hedefi Yeni pazarlar Çin ve  Amerika pazarı.  İhracatı yüzde 30 arttırmayı hedefliyor deri sanayicileri. 2017 yılında deri sektörü bir zarar görmezse 2 milyar dolar civarını yakalamak. Amacımız ana merkez olursak türk deri sektörünün deri  ve deri ürünleri imalat sanayinin butik çalışmasını italyan usulü çalışmasını istiyoruz. İtalya’nın 25 milyar Dolar ihracatı var. Dünya ticareti ihracatı deri ve deri ürünleri imalat sanayini 250 milyar dolar. Bundan payımızı bizim arttırabilmemiz için mevcut deri OSB’mizde bu payımızın biz arttıramayız. Deri ve deri ürünleri imalat sanayinin ana merkezini yaparsak yatırım ortamını sağlarsak  İtalya’nın yakaladığı ihracat payını yakalarız. Deri sektörünün İtalyan modasından kurtulması lazım. Çinin kötü mallarını yapmamamız lazım. Deri sektörüne uygun yatırım ortamı sağlamamız lazım. Suni deri raflarıyla hakiki deri rafları ayrılmalı, mamul deri ithalatına en az yüzde 50 fon konmalı.Deri ve deri ürünleri ithalatına fon konulmalı.Deri ve deri ürünleri imalat sanayinden fon bekleniyorsa ihracatı arttırmak gerekiyorsa  Deri ve deri ürünleri imalat sanayi ana merkez olduktan sonra 3.4.5. bölge teşviklerinden yararlanılır. Dünyada devletler deri sektörüne ne teşvik veriyorsa bizde o teşviği vermek mecburiyetindeyiz. Yoksa sanayicimiz eşit koşullarda değil. Dağınıklıkta organizasyonu yapamıyoruz bunun bir merkeze çekilmesi lazım. Bursanın da kuruluş yeri doğru. Jelatin üretimine başlasak burası merkez olduğu zaman talep yönü iç piyasada da çok kuvvetli dış piyasada da çok kuvvetli. Ana merkez olduğu zaman OSB'nin giderlerini karşılayabilecek şekilde jelatinden kar ediyor. Gıda takviyesi için kullanılan jelatin yatırımı geri dönüşümü de 3 yıl . Bizim iyi bir mühendisliğe ihtiyacımız var.

 

Arsa fiyatları ne durumda?

 

Arsa fiyatları 415 TL/ metrekare. Yeni OSB'lerde arsa fiyatlarının kamulaştırılarak düşük maliyette verilmesinde yarar var. Bursa’nın ihtiyacı aslında endüstriyel bölge. Bursa ve Çanakkale arasında endüstriyel bölge oluşturulmalı ve sonradan iş yapılmamalı önce alt yapı götürülmeli endüstriyel bölgenin yeri tespit edilmeli . Bursanın şehrin içinde kalan OSB'ler yeni yatırımlar endüstriyel bölgeye yapılmalı. Endüstriyel bölgelerin olması çok büyük avantaj sağlar. Dünyada artık sanayi şehirleri endüstriyel bölge haline geldİ. Bursa'nın endüstriyel bölgeyi tespit etmesi lazım. OSB'leri endüstriyel bölgeler haline getirmek lazım. Bursa'nın ulaşım yatırımlarının çözülmesi için devletin destek vermesi lazım.

 

 

Devlet deri sektörüne teşvik veriyor mu?

 

Vermiyor. En öksüz sektör deri sektörü . Bu sektörün gelişimi için sektörel bazlı teşvikler şart.

 

AR-GE çalışmaları ne durumda?

 

AR-GE , inovasyon ve tasarım üniversite ile yapılır. İlave alanı aldığımız zaman zaten Ar-ge, inovasyon tasarım ve modayı kendimiz yapabilir hale geleceğiz. Üniversite olmazsa olmazımız. Şuanda deri sektörü tasarımı kendisi yapabiliyor modaya yön vermeye çalışıyor ama en çokta İtalya’dan ithal eder durumdayız. Bizim amacımız İtalya’nın bizi örnek alması bizim İtalya’yı değil. Deri sektörünün yeniden yapılanması lazım. İlave alan, teşvik ve üniversite olması lazım. Çünkü sektörün istihdama çok büyük katkısı var. Tekstil ve otomotiv sektörüne de tedarikçi bir sektör. İhracatımız sektör temsilcilerine bağlı. Ana merkez olduktan sonra alt başlıkları dolduracağız. Kesinlikle sektöre teşvik verilmeli ve uygun yatırım ortamı sağlanmalı. Sektörün en büyük sorunlarından birisi mamul ithalatı ve konfeksiyon ithalatına fon getirilmesi lazım. Biz çevre koşullarına uyarak çalışıyoruz. Özel teşvik şart. Yüksek teknoloji üretenlerin 5. Bölge teşviklerinden yararlanması lazım. İlave alanda üniversite ile nitelikli eleman ihtiyacımızı da gidereceğiz.

 

Bursa deri sektöründe önemli bir durumda. 2017 yılını deri sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? 

 

2016 yılından daha iyi olacak. İhracatımızın yüzde 30 civarında artacağı kanaatindeyim.2017 yılının deri ve deri ürünleri sektörünün sorunlarının çözüm yılı olmasını temenni ediyorum.