BURSA DERİ İHTİSAS ve KARMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

BİDOSB,ÜRETİMDE MERKEZ OLMAK İSTİYOR

Deri Sektöründeki imalatını ham ürünlerin yanı sıra konfeksiyon ve kimya ile birleştirip, yüksek katma değerli ürünler piyasaya süren Bursa İhtisas Deri OSB, ayakkabıdan saraciye, çanta ve giyime kadar geniş bir skalada ürün sunmayı planlıyor. İlave alan talebinde bulunmaya hazırlanan OSB, meslek okulları da açmayı planlıyor. Deri üreticileri bu sayede iktisadi değeri yüksek ürünlerle dış pazarda daha rekabetçi bir yapıya ulaşmayı hedefliyor. Halihazırdaki doluluk oranını büyük oranda arttıran bölgenin endüstriyel atığı olmayan sektörlerle birlikte bu oranı yüzde 100’e çıkarması bekleniyor.

Tahtakale Semti’nde deri iş kolunda çalışan kuruluşlar, 1930’lu yıllarda bölgenin kent merkezinin içinde kalması nedeni ile önce Soğanlı Mahallesi’ne ardından da Badırga Mevkii’ndeki 177 hektarlık alanda konuşlanan Bursa İhtisas Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne taşındı. Rifat Aygüler yönetiminde faaliyetleri sürdüren OSB’de son yıllarda birbiri ardına vizyoner projeler hazırlanıyor.

Son yıllarda bölgedeki arıtma tesislerine yapılan yatırımlarla doğaya zarar vermeden imalat yapma ilkelerinin arkasında duran OSB, ayrıca gıda takviyesi olarak kullanılan jelatini ‘helal gıda’ prosedürlerini gözeterek imal edebilecek tesisleri devir aldı. Bölgede katma değeri arttıran her türlü yatırımın destekçisi olan OSB yönetimi, deri sektöründe mark olmuş firmaları bölgeye çekme prensibiyle hareket ediyor. Bu noktada ilave alan kazanımı, bölgenin cazibesini arttırmasının yanı sıra büyük ölçekli yatırımlarında bölgeye kayması açısından önem taşıyor.
BİDOSB, bölgeye hem makine, kimya ve konfeksiyon sektörlerini hem de üniversiteyi katmak ve sektörde kümelenme kurmak istiyor. Bursa İhtisas Deri OSB, sanayicilere; hammaddeye ve pazara yakınlık, AR-GE, inovasyon, tasarım ve modaya uyumlu imalat, maliyetlerini minimize etme, daha modern tesislerde üretim gibi imkanlar da sunacak.

                                                                                                                                                                             Kaynak: Dünya Gazetesi