BURSA DERİ İHTİSAS ve KARMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

YÜZÜM VE TUZLAMA HATALARI PAHALIYA PATLIYOR

Bursa İhtisas Deri OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Rifat Aygüler, Türkiye’de hatalı yüzüm ve tuzlama hatalarının devam etmesi halinde önümüzdeki Kurban Bayramı’nda da milyonlarca Dolarlık kayıpların oluşmasını beklediklerini belirterek, vatandaşları ve kesim yapacak kişi ve kurumları bu hatalara karşı uyardı.
 
Bursa İhtisas Deri OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili  Rifat Aygüler, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla, kurban kesen vatandaşlara ve yetkililere uyarılarda bulundu. Rifat Aygüler, Türkiye’de yüzüm hataları ve tuzlama yapılamasından dolayı her yıl büyük maddi kayıplar yaşandığını belirtti.
 
Kurbanlıklar  yüzüldükten sonra bir saat içerisinde derinin üzerinde bakterilerin oluşmaya başladığını belirten Aygüler, bu bakterilerin deriyi hamlak hale getirdiğini söyledi. Hamlayan derilerin üçüncü sınıf ya da ıskarta tabir edilen ve işe yaramayan bir hale geldiğini anlatan Aygüler, “Bunun önlenmesi için kurban derileri kesimlerden bir saat sonra tuzlanmalı ya da deri alım merkezlerine ulaştırılmalıdır” dedi.
“Acemi kasaplarca yapılan yüzüm hataları nedeniyle küçük başta yüzde yetmiş oranında kesik ve izbere (Bıçak izi) oluşuyor, büyük başta da oranların bu şekilde olduğu tahmin ediliyor” diyen Başkan Aygüler, “Bu durumun en büyük sebeplerinden biri ülkemizde çok büyük bir kesimin bu ibadetini Kurban Bayramı’nın ilk gününde gerçekleştirmeye çalışmasıdır. Bayramın ilk günü oluşan yoğunluktan dolayı oluşan hatalar ve neticesindeki deri zaiyatı, kesim işlemi üç gün yayılırsa yüzde 1 oranına kadar düşebilecektir. Bunun yanı sıra ehliyetsiz kasapların yaptığı yüzüm hataları yüzünden kurban derilerinin ne yazık ki yüzde 70’i ikinci sınıf (Kesikli) deri haline geliyor” dedi.
 
HATALAR KAYIPLARA NEDEN OLUYOR…
 
Kurban kestiren vatandaşların derinin tuzlama işlemini yapmamasından ya da bu işlemin  geç yapılmasından dolayı, kurban derilerinin kullanılamayacak hale geldiğini vurgulayan Aygüler, “ Bu kaybın yaşanmaması için piyasada çok düşük bedellerle alınacak kaliteli tuzlarla derilerin 1-2 saat içersinde tuzlanması gerekiyor. Bu şekilde derilerdeki hamlama da önlenmiş olur. Bir de kurban kesimi yapan kişilerin deriyi tuzlamadan poşetlere koyması ve poşetin ağzını bağlaması, içerideki sıcaklığı arttırıyor ve hamlamayı erkene alıyor. Tüm bu hatalar hammadde ithalatımızın artmasına neden oluyor” ifadelerini kullandı.
 
TAVSİYELER…
 
Kurban Bayramları sonunda derilerde yaşanan kayıpların en aza indirilebilmesi adına yetkililere ve vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Rifat Aygüler, şu ifadeleri kullandı:
 
“Vatandaşlarımız durumuna göre kesimlerini üç güne yayarsa, kurban kesim merkezleri arttırılırsa ve bu merkezlerde çalışan kasaplara gerekli eğitimler verilirse bu kayıplar en aza inecektir.  Aynı zamanda  doğru, zamanında tuzlama yapıldığında derinin hamlağı ortadan kalkacak ve böylece ekonomik kayıplar büyük oranda azaltılacaktır” dedi.